Przedszkole Cztery Słonie
 

Metody pracy

NATURALNY KONTAKT Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

W naszym przedszkolu język angielski obecny jest nie tylko w formie zajęciowej. Dzieci poznają brzmienie języka, akcent oraz słownictwo poprzez naturalny kontakt z nim. Jest on obecny przez cały dzień i w każdej czynności. Zanurzamy dzieci w języku obcym dając im szansę na wchłonięcie go i stosowanie. Uczymy się języka wtedy, gdy korzystamy z niego jak najczęściej. Zaczynamy od czynności higienicznych, codziennych, przydatnych, praktykowanych, tym samym organicznie podajmy go dzieciom. W ten sposób dzieci czerpią przyjemność z nauki języka, ponieważ przyswajają go nieświadomie. Nad rozwojem językowym codziennie czuwa native speaker.

TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

Stawiamy na rozwój dzieci w zakresie kompetencji społecznych. Poprzez szacunek dla odrębności każdego dziecka chcemy pamiętać o tym, że jest ono częścią grupy społecznej. Od rodziny, przez grupy żłobkowe, przedszkolne i szkolne, a potem te połączone pasjami. Chcemy, aby każde dziecko potrafiło odnajdywać się w grupach. Trening umiejętności społecznych, w formie zajęć grupowych uczy rozróżniania i akceptacji emocji, zawierania znajomości, słuchania z uwagą i odpowiadania na zadawane pytania.

DOBRY START według prof. Marty Bogdanowicz

Metoda Dobrego Startu, to rzetelnie przygotowana metoda, która została przygotowana w oparciu i dziesiątki lat praktyki pedagogicznej i psychologii klinicznej. 50 lat pracy z dziećmi o prawidłowym i zaburzonym rozwoju psychoruchowym, we współpracy z zespołem specjalistów oraz rodzicami i studentami, pozwoliły przygotować prof. Marcie Bogdanowicz metodę pracy z dziećmi. Od najmłodszych lat dzieci rozwijają swoje umiejętności ruchowe, słuchowe, wzrokowe poprzez odpowiednio dobrane i stosowane sekwencje ćwiczeń. Ustrukturalizowana forma zajęć, porządek stosowania technik oraz cykle zajęć mają niewątpliwy wpływ na ogólny rozwój dziecka we wszystkich sferach – poznawczej, psychoruchowej, ruchowej, a także emocjonalnej i społecznej.

TERAPIA RĘKI

W zajęciach codziennych stosujemy elementy terapii ręki w oparciu o metody Katarzyny Gromelskiej (ProCentrum). Zależy nam na tym, aby każde dziecko nabyło umiejętności manualne i manipulacyjne w zakresie pracy rąk. Wykonujemy ćwiczenia barków i ramion, a nawet brzucha, tym samym budując mięśnie niezbędne do prawidłowej pozycji w czasie siedzenia. Kształtujemy prawidłowy chwyt narzędzi kreślarskich w zależności od wieku każdego dziecka i jego wcześniejszych doświadczeń. Oddzielamy groch od fasoli, bawimy się masami plastycznymi, rysujemy palcami w mące i dużo wycinamy, ponieważ zależy nam na tym, aby terapia miała formę zabawy, którą przecież każdy lubi.

KODOWANIE NA DYWANIE

W offlineowym programowaniu rozwijamy u dzieci logiczne myślenie, uczymy poprzez zabawę i doświadczenie. Kreatywne spędzanie czasu na dywanie to nie tylko świetna zabawa lalkami. W kodowaniu wykorzystujemy kubeczki, plansze, maty, rysunki i kostki. W ten sposób wplatamy elementy edukacji matematycznej, językowej, artystycznej a nawet ruchowej. Poprzez dopasowanie poziomu zabaw i gier do dzieci, mamy szansę obserwować rozwój umiejętności logicznego myślenia, koncentracji, a nawet kompetencji miękkich. A wszystko to podczas emocjonującej zabawy na dywanie.