Inofrmacje dla rodziców
 

Co to jest zbilansowana dieta przedszkolaka?

Do zapewnienia zdrowia i dobrego funkcjonowania całego organizmu potrzebujemy szeregu substancji, występujących w produktach spożywczych. Są to białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz składniki mineralne. Odpowiednia ich kompozycja składa się na zdrową, zbilansowaną dietą.

Odpowiednio zbilansowana dieta dla dzieci w wieku przedszkolnym powinna być lekkostrawna i urozmaicona. Powinna składać się z 4 do 5 posiłków spożywanych w odpowiednich porach i proporcjach w ciągu dnia.

Rozkład oraz wartość kaloryczna posiłków spożywanych przez przedszkolaka w ciągu dnia:

Wartość energetyczna posiłków spożywanych w ciągu doby dla tej grupy wiekowej wynosi ok. 1500 kcal

Odpowiednio zbilansowana dieta przedszkolaka powinna zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze oraz dostarczyć energii oraz witamin. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pożywienia niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka określają normy żywienia dla poszczególnych grup wiekowych.

Dzieci będące w wieku przedszkolnym bardzo intensywnie rozwijają się pod względem fizycznym i psychicznym dlatego też należy zadbać o dostarczanie składników o odpowiedniej kaloryczności jednocześnie dbając o to aby w jadłospisie znalazły się wszystkie niezbędne produkty z piramidy żywieniowej( i były w odpowiednich proporcjach)

Układając jadłospis przedszkolny należy pamiętać o tym że:

Produkty używane do przygotowania posiłków dla najmłodszych powinny być świeże, pochodzić ze sprawdzonego źródła i być jak najmniej przetworzone.

Dietetyk Halina Majewska