Inofrmacje dla rodziców
 

Czy warto czytać dziecku bajki?

Baśnie i bajki czytane przez rodziców czy dziadków często są jednym z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Przygaszone światło, głos bliskiej osoby przełamany szelestem papierowych kartek i magiczny świat bohaterów wzmacniają więzi i budują w dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Książka powinna być dla dziecka tak naturalną rzeczą jak codzienna zabawa, spacer czy mycie rąk przed posiłkiem. Dlaczego codzienne czytanie jest tak ważne?

czytanie bajkiWspólna lektura wpływa na prawidłowy rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny. Bajki pomagają maluchom radzić sobie z lękami – dziecko często identyfikuje się z bajkowymi postaciami, przeżywa z nimi przygody, oswaja różne emocje. Młody czytelnik za pomocą bajkowego świata poznaje różne sposoby na poradzenie sobie z własnymi lękami i problemami i na wzór ulubionego bohatera nabiera odwagi i szuka rozwiązania trudnej dla niego sytuacji.

W przeciwieństwie do telewizji, czytanie rozwija wyobraźnię. Dziecko samo kreuje świat, o którym słucha, wyobraża sobie ciemny las, lśniącą zbroję rycerza czy też wygląd Czerwonego Kapturka. Dzięki temu maluch wzmacnia koncentrację – jego uwaga jest skupiona wokół czytanej bajki.

Przeczytana bajka jest wspaniałym pretekstem do rozmowy z dzieckiem. Warto omówić z maluchem morał płynący z opowiadania, zapytać się jak ono postąpiłoby w danej sytuacji, co sądzi na temat postaci, co było straszne, a co spowodowało że poczuł się bezpiecznie. Pozwala to na zdiagnozowanie lęków i aktualnych problemów dziecka a także na wpojenie mu różnych zasad postępowania np. dziel się z innymi, pomagaj, nie kłam.

Polecamy uczynić z czytania mały, rodzinny rytuał. Zaprocentuje to na pewno w przyszłości, dziecko będzie kojarzyło książkę z czymś miłym, gdy podrośnie z chęcią będzie sięgało po lektury.