Inofrmacje dla rodziców
 

Relaksacja Twojego dziecka

Każdy z nas bywa często spięty, zdenerwowany. Jest to, efekt wielu obowiązków, sytuacji do, których dochodzi a nie są one dla nas w żaden sposób przyjemne oraz wielu innych czynników. To samo dotyczy dzieci. One jak i my również doświadczają sytuacji stresowych. Niemożność radzenia sobie ze stresem u naszych pociech może objawiać się na wiele sposobów, poprzez tak zwane humory, zwiększoną labilność emocjonalną, krzyki. Dziecko chcąc poradzić sobie na swój własny sposób z napięciem emocjonalnym sięga po różnego rodzaju metody (np. masturbacja), które pozwolą mu na rozładowanie tego napięcia. W takich sytuacjach potrzebna jest pomoc osoby dorosłej. Do rozluźnienia napięcia może nam posłużyć wiele gier, zabaw oraz muzyka jak i literatura.

Wprowadzeniem do naszego „seansu” relaksacyjnego może być przeczytanie dziecku bajki. Dziecko skoncentruje swoją uwagę na czytanym tekście, co pozwoli dziecku na odprężenie. Po zakończeniu czytania możemy rozpocząć dalszy etap relaksacji naszego dziecka, poprzez wykonywanie na plecach masażyków połączonych z treścią. Nasz masaż będzie obrazowaniem wiersza, dodatkowym atutem będzie jeśli w tle dziecko będzie słyszeć muzykę relaksacyjną, mogą być to dźwięki natury typu śpiew ptaków czy spokojna muzyka z bajek, filmów bądź muzyka klasyczna.

Kładziemy dłonie na plecach dziecka i mówiąc wiersz, który może nawiązywać np. do pogody, wykonujemy ruchy rękami:

Inne ćwiczenia mogą być wykonywane w pozycjo leżącej. Dziecko leży na podłodze z zamkniętymi oczami i wyobraża sobie siebie w fabule opowiadanej przez dorosłego, np.: dziecko wyobraża sobie, że jest jesiennym liściem.

Na drzewach wiszą żółte i pomarańczowe liście. Wyobraź sobie, że ty jesteś jednym z takich liści i czekach, aż zdmuchnie cię podmuch wiatru, wtedy będziesz frunąć bardzo daleko i wysoko. W końcu wiatr zaczął wiać, zdmuchną cię z drzewa. Delikatnie się kołysząc opadasz na miękki mech. Leżąc na mchu ogrzewasz się w promykach słońca. Po chwili wiatr unosi cię do góry, jesteś tak lekki, że lecisz bardzo wysoko.

Kolejne ćwiczenia, które rodzic może wykonywać razem z dzieckiem to, ćwiczenia: oddechowe, wykonywanie głębokich wdechów przez nos i wypuszczanie powietrza przez usta; napinanie i rozluźnianie mięśni wszystkich części ciała, rozpoczynając od mięśni nóg a kończąc na mięśniach rąk. Wszystkie te ćwiczenia wykonujemy na leżąco.

Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych na pewno pomoże Twojemu dziecku, jak i Tobie w rozluźnianiu się. Nie zapominajmy aby ćwiczeniom towarzyszyła przyjemna i miła atmosfera, muzyka relaksacyjna oraz ciekawa fabuła, do której ćwiczenia będą wykonywane. Wtedy Ty i Twoje dziecko staniecie się bardziej radośni. Powodzenia.